Badanie MRI, czyli rezonans magnetyczny (inaczej: obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, badanie rezonansu magnetycznego czy też tomografia rezonansu magnetycznego). Metoda wykorzystuje działanie pola magnetycznego na atomy tlenu, które krążą we krwi. Badanie MRI jest nieinwazyjne i wykorzystywane w badaniach całego ciała.
W jakim celu wykonać rezonans magnetyczny?
Podczas rezonansu magnetycznego lekarz może zlokalizować podejrzane ogniska oraz ustalić czy zmiany nowotworowe nie obejmują innych tkanek. Badanie MRI jest szczególnie potrzebne w przypadku biopsji powtórnej lub osób obciążonych genetycznie nowotworem prostaty.
Przeciwwskazania do wykonywania badania MRI?
Przeciwskazaniem jest przede wszystkim niedawno przeprowadzona biopsja. Od badania do rezonansu magnetycznego powinno minąć od 6 do 12 tygodni, w zależności od indywidualnej sytuacji. Odstęp czasowy jest ważny ze względu na krwiaki po igle, gdyż te mogą zakłócić obraz rezonansu.
Rezonans magnetyczny nie może być wykonywany dla osób posiadających metalowe elementy w ciele, które mogą ulec przesunięciu, takie jak:
- rozrusznik serca,
- implanty słuchawkowe,
- implanty ortopedyczne.
Badaniu nie mogą się poddać również pacjenci, którzy korzystają z pompy insulinowej.
Jak długo trwa badanie wykonywane przez rezonans magnetyczny?
Badanie jest bezbolesne i trwa średnio 45 minut. Przed rezonansem pacjent otrzymuje dożylny kontrast na bazie gadoliny, który jest lepiej tolerowany od tego na bazie związków jodu. Nad pacjentem cały czas czuwa lekarz prowadzący.
Jak się przygotować do badania MRI?
Odpowiednie przygotowanie jest istotnym czynnikiem, gdyż gwarantuje wysoką jakość obrazu radiologicznego, co umożliwia dokładniejszą diagnozę.
Ważne informacje:
- bądź na czczo (min 5 godzin od ostatniego lekkostrawnego posiłku),
- jeśli posiadasz aktualny wynik (nie starszy niż 14 dni) poziomu kreatyniny we krwi – weź go na badanie,
- wyniki innych badań, takie jak USG i PSA także zabierz ze sobą.