Dopóki prostata nie wywołuje poważnych problemów zdrowotnych, mężczyźni często nie zdają sobie sprawy z jej istnienia. A przecież prostata jest jednym z najważniejszych i zarazem najdelikatniejszych organów układu rozrodczego u mężczyzn.
I chociaż o profilaktyce raka piersi czy też o raku szyjki macicy mówi się bez skrępowania, to kwestie związane z gruczołem krokowym, jak badanie prostaty nadal pozostają tematem tabu.
Niestety statystki mówią same za siebie – rak prostaty jest najczęstszym nowotworem występującym u mężczyzn.
Prostata to gruczoł krokowy, znany też pod nazwą stercz - istotna część układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Mieści się w okolicy krocza w części miednicy mniejszej. Prostata produkuje płyn, w którym umieszczone są plemniki.
Dowiedz się więcej o działaniu prostatyCzęstym problemem prostaty jest jej przerost objawiający się dyskomfortem związanym z oddawaniem moczu. Jest to spowodowane uciskaniem cewki moczowej przez gruczoł krokowy.
Dlatego tak ważne jest, aby mężczyźni powyżej 50. roku życia badanie prostaty traktowali jako rutynową kontrolę u lekarza urologa. U młodszych mężczyzn kontrola zalecana jest, jeśli zauważą u siebie charakterystyczne objawy:
Rak prostaty może również rozwijać się bezobjawowo przez kilkanaście lat, dlatego tak ważna jest regularna, czyli coroczna, konsultacja urologiczna. Na badanie prostaty powinny zwrócić uwagę zwłaszcza osoby obciążone genetycznie, czyli takie, u których w rodzinie występowały dolegliwości z gruczołem krokowym.
Jak przygotować się do konsultacji urologicznej?Zaniedbanie gruczołu, jakim jest prostata może w konsekwencji doprowadzić do śmierci. Regularne badanie prostaty, profilaktyka lekarska w zakresie raka prostaty, wczesna diagnoza, mogą pozwolić na wykrycie nowotworu w jego wczesnym stadium rozwoju. Należy odrzucić niesłuszne skrępowanie wywołane wizytą u urologa i zapobiec negatywnym konsekwencjom poprzez kontrolę nad swoim stanem zdrowia.
Diagnostyka raka prostaty nieustannie się rozwija, a nowoczesne metody są nie tylko bardziej precyzyjne od klasycznych procedur, ale również całkowicie bezbolesne dla pacjenta. Należy jednocześnie pamiętać, że wyniki badań zawsze trzeba skonsultować z lekarzem specjalistą.