Zapraszamy do artykułu, który przygotowaliśmy z myślą o urologach i ich pacjentach. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania, takie jak:
- Do jakiego lekarza udać się w celu zbadania prostaty?
- Jak badać prostatę?
- Czy rezonans magnetyczny może się mylić? Jaka jest jego skuteczność?
- Jakie czynniki wpływają na wystąpienie raka prostaty?
- Jakie objawy mogą wskazywać na raka prostaty?
Prostata, czyli inaczej gruczoł krokowy lub stercz, pełni ważne funkcje w układzie moczowo-płciowym. Znajduje się pod pęcherzem moczowym i przylega do przedniej ściany odbytu. Niestety, wielu mężczyzn zapomina o badaniach profilaktycznych, a rak prostaty to jedna z najczęściej wykrywanych chorób nowotworowych u mężczyzn.
Jak badać prostatę?
Jednym z najskuteczniejszych oraz najprostszych metod badań prostaty jest badanie palpacyjne. Metoda ta polega na ocenie wielkości gruczołu krokowego poprzez badanie palcem przez odbytnicę. Warto sprawdzać również regularnie poziom PSA, czyli antygenu sterczowego. Jako że materiałem do badania jest krew, badanie warto wykonać na czczo. Co ważne – oznaczenie stężenia PSA może zlecić nie tylko urolog, lecz także lekarz rodzinny. Co więcej, badanie można wykonać w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS.
W celu oceny objętości budowy i rozpoznania ewentualnych zmian patologicznych prostaty, pacjenci poddawani są badaniu USG, a przesłankami do wykonania takiego badania jest wcześniejsze stwierdzenie łagodnego przerostu prostaty. Co ważne, badanie jest nieinwazyjne i bezpieczne. Badaniem, które również wykonywane jest w celu wykrycia raka prostaty, jest biopsja. Tradycyjna biopsja gruczołu krokowego, wykonywana za pomocą zwykłej ultrasonografii, nazywanej ślepą procedurą, może skutkować niedostatecznym lub nadmiernym leczeniem. Elastyczna biopsja fuzyjna prostaty wykonywana urządzeniem
Trinity marki Koelis zapewnia dokładność na każdym etapie leczenia nowotworu. Urządzenie umożliwia wizualizacje lokalizacji rdzenia przed pobraniem próbek, a także dokładną rejestrację lokalizacji rdzenia po ich pobraniu. Co więcej, wszystkie informacje są zapisywane na specjalnej mapie 3D pacjenta, gotowej do uzupełnienia o wyniki histopatologii.
Lekarz może skierować pacjenta także na rezonans magnetyczny, który umożliwia zlokalizowanie podejrzanych ognisk i zmian nowotworowych.