Choroby prostaty i sposoby ich leczenia

Ten artykuł skierowany jest do urologów i ich pacjentów.
W treści artykułu znajdziesz odpowiedzi na te pytania:

  1. Jakie są najczęstsze choroby prostaty?
  2. Którzy pacjenci narażeni są najbardziej na choroby prostaty?
  3. Z jakimi objawami zgłaszają się mężczyźni z łagodnym przerostem prostaty?
  4. Jak leczyć łagodny przerost prostaty?
  5. Jak działa system Rezūm, czyli nowy sposób leczenia BPH? Badania
  6. Jak leczyć zapalenie prostaty?
  7. Rak prostaty – którą metodę leczenia wybrać?

Prostata – ten mały, orzechowaty gruczoł, który jest częścią męskiego układu rozrodczego, znajduje się poniżej pęcherza moczowego i pełni istotne funkcje w organizmie. Niestety, dolegliwości prostaty u mężczyzn powyżej 50. roku życia występują u ponad 50-75% z nich, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz w wiekiem.

Łagodny przerost prostaty (BPH)

Zwiększenie objętości gruczołu krokowego związane jest ze starzeniem się, a nieleczone ma silny wpływ na jakość życia pacjenta. Objawami łagodnego przerostu prostaty są:

  • objawy obturacyjne – trudności w rozpoczęciu mikcji, przerywany przepływ moczu, słaby strumień moczu, niecałkowite opróżnienie pęcherza moczowego,
  • objawy podrażnieniowe – gwałtowne parcie i pieczenie podczas oddawania moczu, zwiększona częstotliwość oddawania moczu.

Jak leczyć łagodny przerost prostaty? W przypadku łagodnych i umiarkowanych objawów często stosuje się leki np. alfa-blokery, które rozluźniają mięśnie prostaty i szyjkę pęcherza moczowego, ułatwiając przepływ moczu.

Leczenie chirurgiczne stosowane jest dopiero, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów lub pacjent zmaga się z objawami, takimi jak nawracające infekcje dróg moczowych czy nietrzymanie moczu. Najczęściej wykonywanym rodzajem leczenia chirurgicznego jest TURP, czyli bezcewkowa resekcja prostaty, podczas której za pomocą specjalnych narzędzi, przez cewkę moczową, usuwany jest nadmiar tkanki prostaty. Mniej inwazyjną metodami są: laseroterapia, terapia mikrofalowa, ablacja igłowa, embolizacja tętnic prostaty.

System Rezūm – nowy sposób leczenia BPH

Terapia parą wodną Rezūm (Rezum – system do leczenia BPH (meden.com.pl) to niechirurgiczny zabieg, który wykorzystuje naturalną energię zmagazynowaną w parze wodnej, aby usunąć nadmiar tkanki gruczołu krokowego, który uciska cewkę moczową.

System Rezūm, działający w oparciu o energię konwekcyjną pary wodnej, dostarcza ukierunkowaną, kontrolowaną dawkę nagromadzonej energii cieplnej w postaci pary wodnej bezpośrednio do obszaru gruczołu krokowego objętego przerostem tkanki, wywołującym dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych, powiązane z łagodnym rozrostem stercza.

Każda 9-sekundowa dawka wykorzystuje 0.42ml rozgrzanej, sterylnej pary wodnej, rozchodzącej się błyskawicznie, a przy tym równomiernie, w tkance. Kondensacja pary wodnej uwalnia nagromadzoną energię cieplną, co sprawia, że błona komórkowa ulega denaturacji, powodując natychmiastową śmierć komórki. System naczyń krwionośnych zostaje zamknięty, następuje odnerwienie receptorów alfa-adrenergicznych w obszarze objętym zabiegiem, tym samym zapewniając wydajną, ujednoliconą oraz przewidywalną terapię. Wraz z upływem czasu, tkanka poddana ablacji zostaje wchłonięta dzięki naturalnej zdolności organizmu do regeneracji, zmniejszając ilość zbędnej tkanki i umożliwiając otwarcie cewki moczowej, co w konsekwencji prowadzi do ustąpienia LUTS.

Badanie

Tytuł: Terapia cieplna za pomocą pary wodnej Rezūm™ w leczeniu objawów ze strony dolnych dróg moczowych związanych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego: 4-letnie wyniki z randomizowanego badania kontrolowanego

Autorzy: McVary KT, Rogers T, Roehrborn CG.

Cel: Przedstawienie 4-letnich wyników randomizowanego kontrolowanego badania terapii cieplnej za pomocą pary wodnej w leczeniu umiarkowanych do ciężkich objawów ze strony dolnych dróg moczowych (LUTS) spowodowanych łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (BPH).

Materiały i metody

  • Prospektywne, randomizowane, kontrolowane i podwójnie zaślepione badanie.
  • Wszyscy uczestnicy badania zostali odślepieni po 3-miesięcznej wizycie kontrolnej; 53 osoby z grupy kontrolnej zakwalifikowały się i przeszły na terapię cieplną w ciągu 6 miesięcy obserwacji.
  • Przydział do grupy terapeutycznej (terapia cieplna parą wodną) i kontrolnej (sztywna cystoskopia) w stosunku 2:1.
  • 188 mężczyzn w wieku ≥50 lat, z wynikiem IPSS (Międzynarodowa Skala Objawów Prostaty) ≥13, maksymalnym przepływem moczu (Qmax) ≤15 ml/s i objętością prostaty 30-80 cm³, leczonych za pomocą systemu Rezūm w 15 ośrodkach.
  • Standardowe wyniki dotyczące LUTS mierzono po 2 tygodniach oraz po 1, 3, 6, 12, 24, 36 i 48 miesiącach po leczeniu; osoby z grupy crossover były monitorowane przez 36 miesięcy.

Wyniki

  • Umiarkowane do ciężkich objawy LUTS uległy znaczącej poprawie w ciągu ≤3 miesięcy po terapii cieplnej i utrzymywały się przez 4 lata.
  • Poprawa IPSS o -10,1 punktu (46,7%).
  • Poprawa jakości życia (QOL) o -2,0 punkty (42,9%).
  • Poprawa Qmax o +4,2 ml/s (49,5%).
  • Poprawa wskaźnika wpływu BPH (BPHII) o -3,5 punktu (52,2%).
  • Podobne wyniki uzyskano u pacjentów w grupie crossover po 3 latach.
  • 58 z 188 (30,9%) pacjentów otrzymało leczenie dotyczące płata środkowego lub powiększonej strefy centralnej i wykazało podobne poprawy.
  • Wskaźnik ponownych zabiegów chirurgicznych wyniósł 4,4% w ciągu 4 lat.
  • Nie zgłoszono żadnych późnych działań niepożądanych związanych z terapią ani nowo występującej dysfunkcji erekcji.

Wnioski

Terapia cieplna za pomocą pary wodnej stanowi nowatorskie podejście technologiczne do ablacyjnej redukcji łagodnych gruczolaków prostaty. Badanie sugeruje, że zapewnia ona skuteczną ulgę w objawach i poprawę jakości życia, które utrzymują się przez 4 lata. Badanie sugeruje również, że procedura ta jest łatwa do opanowania przez lekarzy, a wczesna interwencja z wykorzystaniem tej terapii, zamiast leczenia farmakologicznego lub inwazyjnych zabiegów chirurgicznych, może być idealną opcją dla mężczyzn z umiarkowanymi do ciężkich objawów LUTS, narażonych na postęp BPH.

To czteroletnie badanie wspiera stosowanie innowacyjnego systemu Rezūm jako minimalnie inwazyjnej alternatywy dla mężczyzn z umiarkowanym do ciężkiego BPH, którzy nie chcą polegać na leczeniu farmakologicznym. Dane pokazują, że ta zaawansowana technologia pozwala urologom osiągać znaczące wyniki kliniczne i dostarczać pacjentom trwałe korzyści  – Dr Kevin McVary, FACS, główny autor i współgłówny badacz w badaniu Rezūm II

 

Źródło badań: URO-602901-AA-Rezum-McVary-Blue-Bar-New.pdf (bostonscientific.com)

 

Więcej informacji o Rezūm, leczeniu BPH parą wodną, a także o historiach pacjentów w podobnymi problemami znajdziesz na: Terapia parą wodną Rezum – Meden-Inmed sp. z o.o

Zapalenie prostaty – jakie leki?

Zapalenie prostaty to choroba zapalna i częsta dolegliwość wśród mężczyzn, która może prowadzić do bólu, problemów z oddawaniem moczu i innych objawów związanych z układem moczowo-płciowym. Zarówno w przypadku bakteryjnego zapalenia prostaty, jak i niebakteryjnego, leczenie polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych, alfa-blokerów lub antybiotyków (np. ciprofloksacyna, lewofloksacyna).

W przypadku bakteryjnego zapalenia prostaty, infekcja wywołana jest zazwyczaj przez bakterie, które przedostają się do prostaty z dróg moczowych. Przyczyny niebakteryjnego zapalenia prostaty, zwanego także zespołem przewlekłego bólu miednicy, nie są do końca znane. Może być to związane z problemami neurologicznymi, stresem, napięciem mięśniowym lub zaburzeniami immunologicznymi.

Rak prostaty – najczęściej wykorzystywane metody leczenia

Rak prostaty to jeden z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. W większości przypadków nowotwór rozwija się powoli, a objawy nie wskazują na groźną chorobę, jednak nie jest to regułą. Sposób leczenia raka prostaty zależy głównie od stadium zaawansowania nowotworu, wieku pacjenta i jego ogólnego stanu zdrowia.

Prostatektomia to całkowite usunięcie prostaty (często wraz z węzłami chłonnymi). Może być przeprowadzona tradycyjną metodą chirurgiczną lub przy użyciu technik laparoskopowych.

Korzyści z zastosowania tej metody leczenia:

  • Radykalne usunięcie prostaty może całkowicie usunąć raka, zwłaszcza we wczesnym stadium,
  • Brak konieczności dalszego leczenia (w niektórych przypadkach prostatektomia może wyeliminować potrzebę radioterapii lub hormonoterapii).

Możliwe działania niepożądane/skutki uboczne

  • Możliwe problemy z nietrzymaniem moczu/zaburzenia erekcji,
  • Hospitalizacja i długi okres rekonwalescencji.

Radioterapia zewnętrza, czyli promieniowanie skierowane na prostatę z zewnątrz.

Korzyści z zastosowania tej metody leczenia:

  • Małoinwazyjna metoda leczenia,
  • Może być stosowana zarówno w początkowych, jak i zaawansowanych stadiach choroby,
  • Mniejsze ryzyko (niż w przypadku prostatektomii) wystąpienia problemu z nietrzymaniem moczu.

Możliwe działania niepożądane/skutki uboczne

  • Leczenie trwa kilka tygodni,
  • Ryzyko uszkodzenia tkanek wokół prostaty,
  • Możliwe podrażnienie pęcherza/odbytnicy.

Brachyterapia, czyli umieszczanie małych promieniotwórczych nasion bezpośrednio w prostacie. Sposób ten umożliwia dostarczenie promieniowania bezpośrednio do guza.

Korzyści z zastosowania tej metody leczenia:

  • Bezpośrednie wprowadzenie promieniowania do prostaty,
  • Wymaga tylko jednorazowego zabiegu lub krótkiego cyklu,
  • Mniejsze ryzyko wystąpienia problemów z pęcherzem i odbytnicą w porównaniu do radioterapii zewnętrznej.

Możliwe działania niepożądane/skutki uboczne

  • Konieczność umieszczenia radioaktywnych „nasion” w prostacie,
  • Istnieje ryzyko wystąpienie tymczasowych problemów z oddawaniem moczu.

Terapia hormonalna (inaczej androgenowa) – polega na zmniejszeniu poziomu androgenów lub zablokowaniu ich działania.  Metoda ta stosowana jest u pacjentów z zaawansowanym rakiem prostaty, zwłaszcza gdy nowotwór rozprzestrzenił się poza prostatę.

 

Korzyści z zastosowania tej metody leczenia:

  • Może spowolnić wzrost raka prostaty, zwłaszcza w przypadkach z przerzutami, gdy inne metody są mniej skuteczne,
  • Może być stosowana przed innymi terapiami (np. radioterapią) w celu zmniejszenia wielkości guza,
  • Często przynosi ulgę w objawach, takich jak trudności w oddawaniu moczu i ból.

Możliwe działania niepożądane/skutki uboczne

  • Ryzyko wystąpienia efektów ubocznych: uderzenia gorąca, zmniejszenie libido, zaburzenia erekcji, zmiany nastroju, zmęczenie, przyrost masy ciała,
  • Długotrwała terapia może prowadzić do osłabienia kości (osteoporoza) i zmniejszenia masy mięśniowej,
  • Terapia hormonalna nie eliminuje raka, jedynie kontroluje jego wzrost,
  • Może zwiększać ryzyko cukrzycy, chorób serca i nadciśnienia przy długotrwałym stosowaniu.

Chemioterapia ma na celu zniszczenie komórek nowotworowych lub zahamowanie ich wzrostu. Stosowana jest w zaawansowanych stadiach raka prostaty, zwłaszcza gdy nowotwór nie reaguje na terapię hormonalną np. w przypadku raka prostaty z przerzutami.

Korzyści z zastosowania tej metody leczenia:

  • Może być skuteczna w leczeniu raka prostaty z przerzutami lub w przypadkach opornych na inne terapie (np. hormonalną),
  • Może spowolnić wzrost raka i złagodzić objawy, takie jak ból czy problemy z oddawaniem moczu,
  • Działa na cały organizm, więc dociera do komórek nowotworowych w różnych narządach.

Możliwe działania niepożądane/skutki uboczne

  • Osłabienie organizmu – wypadanie włosów, zmęczenie, wymioty, nudności, osłabienie układu odpornościowego, brak apetytu,
  • Wraz z komórkami nowotworowymi niszczone są również zdrowe komórki,
  • Rak może okazać się oporny na chemioterapię.

 

Jeśli masz pytania dotyczące Rezūm skonsultuj się z naszą specjalistką

Beata Wojewoda-Owczarczak
Brand Manager – Wydział Aparatury Medycznej.

+48 601 586 059
bwo@meden.com.pl