Badanie DRE to jedna z najskuteczniejszych i najprostszych metod badania prostaty. Polega na ocenie wielkości gruczołu krokowego poprzez badanie palcem przez odbytnicę. Metoda szybko i stosunkowo bezbłędnie wykrywa zmiany o różnym charakterze.
Per rectum. Co to znaczy?
Słowo wywodzi się z łaciny i dosłownie znaczy przez odbytnicę, w przypadku badania prostaty oficjalną terminologią jest badanie DRE. Według większości lekarzy to właśnie to badanie jest początkiem drogi do dalszego leczenia i bezwzględnym skierowaniem na zabieg biopsji, czasem niezależnie od wysokości stężenia PSA.
Jakie są wskazania do badania DRE?
Krwawienie i ból z dolnego odcinka przewodu pokarmowego mogą być następstwem wielu dolegliwości – w tym raka prostaty. W celu wyodrębnienia konkretnego problemu najbardziej skuteczne jest właśnie badanie DRE, które diagnozuje różne choroby. Dolegliwości współtowarzyszące krwawieniu i bólowi:
- przerost prostaty,
- hemoroidy,
- powiększone i wypadające poduszki odbytowe,
- szczelina odbytu,
- tzw. guzek wartowniczy,
- rak odbytnicy.
Jak się przygotować do badania DRE?
- dzień przed: jedz lekkostrawne posiłki,
- w dniu badania: dokonaj wypróżnienia.
Jak wygląda badanie DRE prostaty?
Badanie trwa dosłownie chwilę. Lekarz na rękawiczkę nakłada żel i wsuwa palec do odbytnicy pacjenta (na około 8 cm). Ostatnim elementem badania jest analiza śladów na rękawiczce pozostałych po badaniu.
Badanie może być przeprowadzone w dwóch pozycjach:
- na boku tyłem do lekarza, również z wypiętymi pośladkami,
- kolankowo-łokciowej: na czworakach z wypiętymi pośladkami.