Chemioterapia w leczeniu raka prostaty

Chemioterapia w leczeniu raka prostaty zalecana jest przede wszystkim w przypadku zaawansowanych postaci nowotworów, z obecnością  przerzutów, gdy korzyści z tak intensywnego leczenia przewyższają niekorzystne skutki uboczne. Procedura zatrzymuje komórki rakowe, zapobiegając ich namnażaniu. Nie leczy raka prostaty, a raczej ogranicza jego progresję i agresję. Oznacza to, że chemioterapia w leczeniu raka prostaty jest stosowana wraz z innymi bardziej radykalnymi metodami leczenia, które mogą całkowicie usunąć lub zniszczyć guz.

Jak działa chemioterapia?

W Chemioterapii raka prostaty stosuje się leki cytostatyczne jest to grupa naturalnych i syntetycznych substancji, które działają toksycznie na komórki nowotworowe wyróżniające się szybkim podziałem. Niestety oprócz komórek nowotworowych, leki uszkadzają również szybko dzielące się, zdrowe komórki takie jak:

  • szpik kostny,
  • błony śluzowe,
  • komórki włosów.

Co przyczynia się do występowania takich schorzeń jak: anemia, nudności, wymioty oraz łysienie.

Jak długo trwa leczenie chemioterapią?

Leczenie uzależnione jest przede wszystkim od stopnia zaawansowania nowotworu, użytych leków oraz ogólnego stanu pacjenta. Leczenie z użyciem leków cytostatycznych w jednorazowym cyklu trwa zwykle od jednego do pięciu dni.

Chemioterapia w leczeniu raka prostaty - podsumowanie

WskazaniaAgresywna postać nowotworu, przerzuty 
LekarzOnkolog
Interwencja medycznaLeczenie kilkutygodniowe, lekami podawanymi doustnie bądź dożylnie pod nadzorem lekarza onkologa.
Co potrafi technologia marki Koelis?Potrafi zmierzyć i precyzyjnie określić położenie guza.
Tak dokładna ocena pozwala upewnić się, czy konieczne jest wdrożenie chemioterapii.