Objawy raka prostaty

Rak prostaty nie jest dziedziczny, jednak u mężczyzn wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko zachorowania na raka prostaty. Początkowo rak prostaty może nie dawać żadnych objawów. Dzieje się tak, ponieważ najczęściej rozwija się w obwodowych częściach gruczołu. Dlatego dopiero gdy osiągnie duże rozmiary, może uciskać cewkę moczową, a przez ten czas nowotwór może rozwijać się przez wiele lat, nie dając żadnych objawów.

Objawami raka prostaty, który rozwija się w części centralnej lub obwodowej gruczołu krokowego są zaburzenia oddawania moczu (większa częstotliwość - małe ilości). Objawy te zazwyczaj są mylone z przeziębionym pęcherzem. Rak prostaty często daje też przerzuty, najczęściej do układu kostnego, co skutkuje np. bólami pleców.

Objawy typowe dla rozrostu prostaty mogą być oznaką innych chorób, które powinny zostać zdiagnozowane przez lekarza. Rak prostaty rozwija się powoli, a od wystąpienia pierwszych komórek nowotworowych do pojawienia się objawów może upłynąć nawet kilkanaście lat.

Pozostałe objawy raka prostaty:

  • pieczenie lub ból podczas oddawania moczu/wytrysku,
  • zaburzenia erekcji (zaburzeniaerekcji.eu),
  • nietrzymanie moczu (nietrzymaniemoczu.org),
  • zaburzenia oddawania moczu,
  • krew w moczu/spermie,
  • ból w podbrzuszu lub odbycie,
  • ból pleców.

Profilaktyka i diagnostyka raka prostaty

W takim razie, co należy zrobić jeśli objawy są tak ciężko zauważalne?

Niezależnie od wieku pacjentów, u których występują problemy z oddawaniem moczu, powinni wykonać badanie krwi PSA. Natomiast u mężczyzn po 50. roku życia badania profilaktycznie trzeba przeprowadzać raz do roku.

Test PSA to oznaczenie we krwi stężenia antygenu swoistego dla stercza. Badanie pozwala ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu (im wyższe stężenie PSA, tym wyższe ryzyko zachorowania).

Jeśli wynik PSA jest podwyższony, należy udać się z do lekarza. Urolog wykona szybkie badanie DRE oraz skieruje na USG lub MRI.

Kolejnym krokiem jest wykonanie biopsji w celu pobrania wycinków z prostaty do badania.