Co to jest prostata?

Słowo prostata nacechowane jest pejoratywnymi odczuciami – większość mężczyzn prostatę kojarzy z chorobą. Prostata sama w sobie dla wielu oznacza diagnozę i tym samym wyrok, jakim jest rak prostaty.

Nic bardziej mylnego – każdy z mężczyzn posiada prostatę. Prostata, to inaczej gruczoł krokowy lub stercz, który pełni ważne funkcje w układzie moczowo-płciowym. Gruczoł ten mieści się w części miednicy mniejszej w okolicy krocza. Znajduje się pod pęcherzem moczowym, natomiast z drugiej strony przylega do przedniej ściany odbytu. Przez wnętrze gruczołu przebiega cewka moczowa.

Prostata pełni ważne funkcje w systemie rozrodczym. Jest odpowiedzialna za produkcję płynu, w którym znajdują się plemniki. Ze względu na kształt oraz wielkość, prostata często jest przyrównywana do orzecha włoskiego.

Prostata jest również narządem, który pełni ważną funkcję w życiu płciowym mężczyzny. Gruczoł krokowy ma ogromny wpływ na libido, czyli ochotę na seks oraz pojawienie się i utrzymanie erekcji koniecznej do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego.

Prostata jest także związana z układem moczowym ze względu na obecność zwieraczy.

budowa_prostaty

W podziale prostaty wyróżnia się 4 strefy: strefę obwodową, przejściową, centralną oraz włóknisto-mięśniową, Strefa przejściowa ma tendencję do wzrostu wraz z wiekiem (łagodny przerost). Czasami może on uciskać na cewkę moczową, skutkiem czego są problemy z oddawaniem moczu. Jest to powszechnie występująca dolegliwość, na którą w wieku 75 lat cierpi aż około 80% mężczyzn.