Badanie prostaty

Dopóki prostata nie wywołuje poważnych problemów zdrowotnych, mężczyźni często nie zdają sobie sprawy z jej istnienia. A przecież prostata jest jednym z najważniejszych i zarazem najdelikatniejszych organów układu rozrodczego u mężczyzn.

I chociaż o profilaktyce raka piersi czy też o raku szyjki macicy mówi się bez skrępowania, to kwestie związane z gruczołem krokowym, jak badanie prostaty nadal pozostają tematem tabu.

Niestety statystki mówią same za siebie – rak prostaty jest najczęstszym nowotworem występującym u mężczyzn.

badanie prostaty

Prostata - co to jest?

Prostata to gruczoł krokowy, znany też pod nazwą stercz - istotna część układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Mieści się w okolicy krocza w części miednicy mniejszej. Prostata produkuje płyn, w którym umieszczone są plemniki.

Dowiedz się więcej o działaniu prostaty
diagnoza raka prostaty

Badanie prostaty - wskazania

Częstym problemem prostaty jest jej przerost objawiający się dyskomfortem związanym z oddawaniem moczu. Jest to spowodowane uciskaniem cewki moczowej przez gruczoł krokowy.

Dlatego tak ważne jest, aby mężczyźni powyżej 50. roku życia badanie prostaty traktowali jako rutynową kontrolę u lekarza urologa. U młodszych mężczyzn kontrola zalecana jest, jeśli zauważą u siebie charakterystyczne objawy:

 • trudności w oddawaniu moczu,
 • ból podbrzusza lub krocza,
 • krwiomocz.

Rak prostaty może również rozwijać się bezobjawowo przez kilkanaście lat, dlatego tak ważna jest regularna, czyli coroczna, konsultacja urologiczna. Na badanie prostaty powinny zwrócić uwagę zwłaszcza osoby obciążone genetycznie, czyli takie, u których w rodzinie występowały dolegliwości z gruczołem krokowym.

Jak przygotować się do konsultacji urologicznej?

Badanie prostaty - na czym polega?

Do najpopularniejszego rodzaju badania prostaty należą:

 • Test PSA - czyli oznaczenie we krwi stężenia antygenu swoistego dla stercza, który pozwala ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu (im wyższe stężenie PSA, tym wyższe ryzyko zachorowania). (link)
 • Palpacyjne badanie prostaty - badanie per rectum, czyli przez odbytnicę, które lekarz wykonuje palcem. Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji łokciowo-kolanowej lub leży na boku. (link)
 • Biopsja prostaty - przeprowadzana przy znieczuleniu miejscowym. W trakcie procedury przez odbytnicę zostaje wprowadzona sonda USG oraz specjalna igła biopsyjna, za pomocą której lekarz pobiera drobne fragmenty tkanki stercza. (link)
próbka testu PSA
 • Biopsja fuzyjna prostaty - nowoczesna i precyzyjna metoda diagnostyki oparta o fuzję obrazów wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego (mpMRI) i USG w czasie rzeczywistym. Więcej na temat tej metody znajdziesz tutaj.
 • Lista placówek wykonujących biopsję fuzyjną w Polsce
 • mpMRI - czyli multiparametryczny rezonans magnetyczny prostaty. Obraz badanych struktur uzyskuje się tu przy uwzględnieniu wielu różnych parametrów, zwanych inaczej sekwencjami. Podczas badania lekarz może jednocześnie zlokalizować ogniska podejrzane pod kątem onkologicznym oraz ustalić czy ewentualne zmiany nowotworowe nie obejmują innych struktur min. węzłów chłonnych.
  Więcej o badaniu MRI

 • Badanie prostaty - dlaczego warto?

  Zaniedbanie gruczołu, jakim jest prostata może w konsekwencji doprowadzić do śmierci. Regularne badanie prostaty, profilaktyka lekarska w zakresie raka prostaty, wczesna diagnoza, mogą pozwolić na wykrycie nowotworu w jego wczesnym stadium rozwoju. Należy odrzucić niesłuszne skrępowanie wywołane wizytą u urologa i zapobiec negatywnym konsekwencjom poprzez kontrolę nad swoim stanem zdrowia.


  Diagnostyka raka prostaty nieustannie się rozwija, a nowoczesne metody są nie tylko bardziej precyzyjne od klasycznych procedur, ale również całkowicie bezbolesne dla pacjenta. Należy jednocześnie pamiętać, że wyniki badań zawsze trzeba skonsultować z lekarzem specjalistą.